Jak ugotować barszcz ukraiński?

barszcz ukraiński

Barszcz ukraiński staje się coraz popularniejszy w naszej kuchni. Łączy w sobie buraki, kapustę i inne jarzyny – słowem, to zupa bogata w warzywa, a przez to zdrowa i pożywna. Czy przyrządzenie tej zupy jest trudne i zajmuje sporo czasu? Może się wydawać, że tak – podpowiemy jednak, jak ugotować barszcz ukraiński w taki sposób, by móc cieszyć się smaczną zupą o każdej porze roku i bez większego wysiłku. Sprawdź, jak oraz ile czasu gotować zupę tego typu. Wyjaśniamy również, czemu zupa barszcz ukraiński z ziemniakami to potrawa warta uwagi.

Zupa barszcz ukraiński z ziemniakami, czyli zdrowa potrawa

Barszcz po ukraińsku charakteryzuje się słodko-kwaśnym smakiem i dużą ilością warzyw w wywarze. Każdy region Ukrainy przygotowuje go w nieco inny sposób, jednak bazą zawsze są buraki i pomidory. Dzięki nim barszcz zyskuje intensywny, buraczkowy kolor. Zupę najczęściej podaje się z fasolą. Niewątpliwą zaletą barszczu po ukraińsku jest fakt, że poza bazą w postaci buraków i pomidorów można dodać do niego różne warzywa wedle upodobania. Pozwala to na przygotowanie po swojemu tej smacznej zupy – barszcz ukraiński np. z ziemniakami lub kluskami to idealna propozycja na pożywny obiad. Zupa barszcz ukraiński z ziemniakami, która zawiera przecież również buraki, pomidory i fasolę, to potrawa pełna warzyw, a więc bardzo dobra dla zdrowia.

Jak ugotować barszcz ukraiński?

buraki na barszcz ukraiński

Składniki na barszcz ukraiński:

  • 2 czerwone buraki,
  • 1 cebula,
  • 1 marchew,
  • kawałek selera,
  • dowolny bulion lub wywar,
  • fasola,
  • kawałek włoskiej kapusty,
  • ząbek czosnku,
  • ziemniaki,
  • 1 pomidor,
  • przyprawy – liście laurowe, ziele angielskie, ziołowy pieprz.

Przepis przygotowania barszczu ukraińskiego:

  1. Fasolę moczymy przez kilka godzin lub całą noc. Jeśli mamy fasolę z puszki, pomijamy ten krok.
  2. Przygotuj bulion. Umyj mięso, zalej wodą i zagotuj. Pokrój umytą i obraną włoszczyznę, dodaj do wywaru i ponownie zagotuj. Nie wiesz, jak długo gotować bulion? Minimalny czas gotowania to 30 minut. Gdy wywar się zagotuje, wyłów mięso i warzywa. Jeśli masz gotowy bulion lub rosół, wystarczy go zagotować.
  3. Umyj, obierz i pokrój buraki i marchew. Dodaj do zupy i gotuj przez ok. 10 minut. 
  4. W międzyczasie myjemy i kroimy na kawałki ziemniaki, które także wrzucamy do barszczu. Dodajemy fasolkę. Całość gotujemy do miękkości ziemniaków.
  5. Cebulę siekamy i smażymy do zeszklenia, kapustę szatkujemy, pomidora kroimy (można też użyć pomidorów w puszce). Wszystko wrzucamy do gotującej się zupy.
  6. Barszcz ukraiński jest już prawie gotowy. Ile czasu gotować zupę na tym etapie? 20 minut powinno wystarczyć. Po tym czasie można jeszcze dodatkowo przyprawić. 

Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak ugotować barszcz ukraiński, wcale nie jest skomplikowana. Wystarczy jedynie pamiętać o dodawaniu poszczególnych warzyw w odpowiedniej kolejności. Dla urozmaicenia polecamy zupę grochową z wieloma składnikami.

Barszcz ukraiński – tradycyjny i pożywny obiad

Tradycyjny przepis na barszcz po ukraińsku uwzględnia sporą ilość czosnku oraz starte warzywa. Dodaje się do niego także kiszoną kapustę, a jako bulionu używa się tłustego wywaru na żeberkach. Każdy oczywiście może modyfikować tę oryginalną recepturę według preferencji, m.in. ugotować barszcz na wywarze warzywnym, dodać białą kapustę zamiast kiszonej lub udekorować kleksem gęstej śmietany czy jajkami na twardo. Najważniejsze, żeby w barszczu ukraińskim nie zabrakło dużej porcji warzyw i buraków, bo to dzięki nim zupa będzie smaczna, sycąca i wyjątkowa.